Realty, House, Appartment
Kategórie nehnuteľností z ponuky BlueChip REALITY - realitná kanceláriabyty - PREDAJ, Komárno a okres byty - PREADAJ, NZ a okres NZbyty - PREDAJ,...
read more arrow

... read more arrow

separation line

Bluechip Reality - Slovak    Bluechip Reality - Hungarian    Bluechip Reality - in English    Bluechip Reality - German  
Site search:  

Podpisujete úverovú zmluvu so záložnou zmluvou? Dáme Vám 9 užitočných tipov.

Viete, na ktoré veci si treba dávať pozor pri podpise úverovej a záložnej zmluvy? Ako porovnať rôzne ponuky? Ktoré sú najkritickejšie články zmluvy a ako sa im vyhnúť?

Prečítajte si 9 tipov, ktoré Vám pomôžu ochrániť sa pred chybami pri podpise úverovej a záložnej zmluvy.

1. Nenaleťte každej reklame!

Máme náchylnosť veriť každej reklame. Cieľom reklamy je vzbudiť pozornosť a dosiahnuť, aby ste navštívili banku. Ostatné už závisí od predajcu úveru. To ani nie je problém, len si overte a nechajte si potvrdiť každú informáciu. Vždy porovnajte danú ponuku s konkurenčnou ponukou. Často sa stáva, že konkurenčná banka alebo iný subjekt, Vám objasní tvrdenia, ktoré nie sú vždy úplne pravdivé. Pozorne si prečítajte aj časti zmluvy s drobným písmom. Obsahujú veľa informácií, ktoré keď dôkladne zvážite, zistíte, že konkrétna ponuka, nie je až taká výhodná.

2. Nestačí porovnať len úrok!

Banky často zverejňujú výhodné akciové úroky. Tieto nízke úroky platia často len na obmedzenú dobu. Určite si overte, ako dlho tá-ktorá akcia platí a ako sa to prejaví vo výške Vašich mesačných splátok. Aby ste vedeli reálne porovnať rôzne ponuky, nezabudnite na ostatné poplatky, ako je poplatok za vedenie úverového účtu a iné poplatky.

3. Neuzatvárajte kúpnu zmluvu, kým nemáte vybratú banku!

Pri financovaní kúpy nehnuteľnosti z bankového úveru, majú banky často svojské požiadavky. Ak ste si už vybrali vhodnú banku, pýtajte si poučenie, čo banka konkrétne vyžaduje, aby bolo zmluvne zachytené v kúpnej zmluve. S týmto návodom choďte za tým, kto Vám zmluvu vyhotoví. Ušetríte tak čas aj peniaze. Nemôže sa Vám tak stať, že banka bude žiadať dodatok k pôvodnej kúpnej zmluve, pretože Vami vyhotovená zmluva nevyhovuje predpisom banky na čerpanie finančných prostriedkov z úveru. Nebudete musieť žiadať predávajúceho, aby opäť overoval svoje podpisy na dodatku k pôvodnej kúpnej zmluve, kvôli vykonaným zmenám.

4. Myslite na mimoriadne splátky!

Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétnu banku, zistite si, či budete mať možnosť vykonať mimoriadne splátky úveru alebo úver predčasne splatiť. Nikdy nemôžete vedieť, čo Vám prinesie budúcnosť. Existuje nespočetný rad životných situácií, kedy by bolo vhodné pozmeniť pôvodný splátkový kalendár, ako napr.:

-          dobrá finančná situácia Vám umožňuje splácať úver vo vyšších splátkach, čím ušetríte na úrokoch,

-          v dôsledku straty zamestnania neviete splácať svoje záväzky a ste nútení predať svoju založenú nehnuteľnosť skôr, ako Vám ju vydražia,

-          časom nájdete banku, ktorej ponuka bude oveľa výhodnejšia, ako Vaša súčasná, už exestujúca.

Zistite si, aké sú náklady spojené s vykonaním mimoriadnych splátok, či Vám banka umožní vykonať požadované zmeny. Aj tieto aspekty by ste mali pri rozhodovaní zvážiť.

5. Porovnajte počiatočné náklady úveru!

Poskytnutie úveru je spojené s poplatkami. Banky často ponúkajú akcie, kedy sú rôzne poplatky klientom odpustené. Niekedy dokonca ponúkajú akcie, keď Vám rôzne poplatky uhradia, ako napr. poplatky za znalecký posudok alebo notárske poplatky. Všímajte si tieto akcie, môžete ušetriť niekoľko stoviek eúr. Pri stavebných sporiteľniach  počítajte s počiatočným poplatkom vo výške 1% za otvorenie účtu.

6. Zistite, či máte nárok na štátnu podporu!

Pri novostavbách alebo pri kúpe nehnuteľnosti v prípade mladých rodín, môžete mať nárok na rôzne štátne úľavy, podpory, príspevky. Pri dodržaní zmluvných podmienok  sú nenávratné a môžete tak ušetriť na mesačných splátkach. Poskytnutie štátnych príspevkov sa riadi striktnými podmienkami, informujte sa.

7. Neviažte sa vysokými splátkami!

Musíte dôkladne zvážiť, či výška mesačnej splátky je pre Vás únosná. Ak nebudete vedieť úver splácať, Vaša platobná disciplína sa zobrazí aj na centrálnom úverovom registri. V najhoršom prípade banka zrealizuje svoje záložné právo. Berte na seba len toľko, koľko unesiete. Nechajte si priestor, nedotýkajte sa stropu!

8. Zvážte, či sa Vám oplatí skutočne refinancovať úver.

Často majú novoponúkané úvery skutočne nižšie mesačné splátky, avšak nezabudnite, že aj nový úver je spojený s počiatočnými nákladmi, ktoré musíte zaplatiť dopredu. Splatenie starého úveru znamená pre Vás tiež finančnú záťaž. Informujte sa preto, či Vám banka refinancuje aj tieto poplatky, alebo či Vám povolí nadhodnotiť úver.

9. Prečítajte si návrh úverovej zmluvy!

Banky sú povinné poskytnúť  Vám návrh úverovej zmluvy. Podpisom zmluvy sa už zaväzujete ku konkrétnemu záväzku, preto sa každopádne ubezpečte ešte pred podpisom zmluvy, že budete schopní plniť si záväzky vyplývajúce zo zmluvy.

No a najdôležitejšie... Možno sa Vám zdá byť tento text zložitý a ste trocha zmätení,  na koľko vecí treba myslieť, ak si chcete zobrať úver. Odkiaľ budete vedieť, ža Vami vybraný úver je ten najoptimálnejší? Odkiaľ budem vedieť, na čo mám právo a ktorá banka je pre mňa najvhodnejšia? To všetko sú otázky, ktoré si zodpoviete, ak budete mať množstvo informácií o všetkých bankách, aby ste ich vedeli vyhodnotiť.

My Vám v tom vieme pomôcť. Nemusíte chodiť po bankách, pomôžeme Vám zorientovať sa v ponuke bánk. U nás nájdete všetko na jednom mieste. Ušetríme Vám čas aj námahu, vysvetlíme Vám zdanlivo obtiažne časti. Vašou úlohou bude len zájsť do banky k podpisu úverovej zmluvy.

realty line
separation line
Copyright Ing.Renata Labanczová - BlueChip optimalizace PageRank.cz